Hitte

Hevige sneeuwval, hoe ga je daar als zorgaanbieder mee om?

door | jan 8, 2026 | Algemeen

De afgelopen dagen heeft de hevige sneeuwval het land ontregeld; het openbaar vervoer viel vaak uit en wegen waren lastig begaanbaar. Daardoor konden zorgverleners hun cliënten soms moeilijk bereiken. Anders dan in veel andere beroepen is thuiswerken doorgaans geen optie. Wat doe je als zorgaanbieder als de zorg niet geleverd kan worden?

In de wet is nergens vastgelegd dat weersomstandigheden een reden kunnen zijn voor werknemers om thuis te blijven. Een werknemer die is ingeroosterd voor een dienst zal die dienst bij barre weersomstandigheden dus in beginsel moeten uitvoeren.
Omdat een werkgever moet zorgdragen voor veilige werkomstandigheden moet de werkgever gedegen afwegen of het werk veilig kan worden uitgevoerd. Goed werkgeverschap brengt bovendien met zich mee dat de werkgever zich actief inspant om het welzijn van de werknemers -en het goed kunnen uitvoeren van het werk- te borgen. Een zorgaanbieder heeft echter ook op grond van de wet een zorgplicht, die niet zomaar door een calamiteit aan de kant wordt geschoven. Goed werkgeverschap staat soms dus op gespannen voet met de zorgplicht. 

De werkgever zal samen met de werknemers moeten kijken naar de mogelijkheden om de zorg veilig en tijdig te kunnen verlenen, zeker als het acute zorg betreft. Van werknemers wordt ook verwacht dat ze zich inspannen om de zorg te kunnen blijven verlenen. Zo kan bijvoorbeeld:

  • worden gekeken of een dienst van een collega in lastig begaanbaar buitengebied kan worden overgenomen door een andere collega (waarbij de dienst later wordt ingehaald);
  • worden afgesproken dat collega’s die als gevolg van uitvallen van het OV niet kunnen reizen worden opgehaald door collega’s die met de auto reizen;
  • worden gekeken of de zorg of ondersteuning op afstand kan worden geleverd, bijvoorbeeld door beeldbellen;
  • de zorg in samenspraak met de cliënt op een ander moment op de dag wordt geleverd.

Risico’s tijdens het reizen van huis naar het kantoor van de werkgever komen in principe voor rekening van werknemer maar risico’s tijdens het reizen naar een cliënt komen in beginsel voor rekening van de werkgever. Als de werkgever van mening is dat de werknemer niet (veilig) de cliënt kan bereiken en de werknemer blijft op aanwijzing van de werkgever thuis, dan heeft de werknemer die was ingeroosterd recht op loon.
Het recht op loon is er gelet op het voorgaande niet per definitie als de werkgever van mening is dat de werknemer, ondanks de weersomstandigheden, wel degelijk zijn/haar werk (veilig) kon uitvoeren maar de werknemer besluit zelf om thuis te blijven. In dit geval moet de werknemer verlof opnemen. Het uitvallen van bijvoorbeeld het openbaar vervoer is geen reden voor een werknemer om (met behoud van loon) thuis te blijven.

Uitgangspunt is dat een medewerker die niet werkt geen loon krijgt. 

En een vergoeding voor als gevolg van overmacht niet geleverde zorg?

In het algemeen geldt niet geleverd=niet vergoed. Het niet kunnen leveren van de zorg, ook al is dit niet te wijten aan de zorgaanbieder zelf, wordt gezien als bedrijfsrisico van de zorgaanbieder. Het is aan de zorgaanbieder om ervoor te zorgen dat acute zorg kan worden geleverd en dat verplaatsbare zorg op een ander moment wordt ingehaald.

Heb je vragen over de zorgverlening bij calamiteiten of overmacht? Stel ze aan de Helpdesk!

Kijk op onze Helpdeskpagina voor antwoorden op veelgestelde vragen!