De toegankelijkheid van de zorg staat nog steeds onder druk

door | apr 3, 2024 | Algemeen

 

In de Monitor Toegankelijkheid van zorg benoemt de NZa periodieke ontwikkelingen in de zorg. In dit artikel worden enkele relevante ontwikkelingen voor kleinschalige zorgaanbieders uitgelicht. 

Een van de oorzaken van de druk op de toegankelijkheid is het ziekteverzuim. Het gemiddelde ziekteverzuim is in december nog steeds hoog, en gestegen ten opzichte van november binnen alle sectoren (ggz, gz, VVT, ziekenhuizen). Voor het eerst sinds de start van de pandemie volgt het ziekteverzuim weer het verloop dat we in de jaren daarvoor zagen. Echter, ligt hij structureel hoger, wat met name komt door het hoge langdurig verzuim.

 

Huisartsen

Begin 2024 is te zien dat het niveau van het aantal consulten/visites bij de huisarts hoger ligt. Dit wordt waarschijnlijk veroorzaakt door de griepgolf van begin dit jaar. Vorige jaren was de griepgolf er ook, maar men bleef vanwege corona vaker thuis. Verder zien we het aantal Nederlanders op een wachtlijst voor een (nieuwe) huisarts stijgen.

 

Wachtende Wlz

In het eerste kwartaal van 2023 werd er een daling geconstateerd van het aantal personen met een Wlz indicatie die op een wachtlijst staan. Vanaf juli 2023 is er weer een stijging te zien in het aantal wachtenden, wat in augustus en september zich voortzet. Deze stijging is niet onbekend en hangt grotendeels samen met seizoenseffecten. De laatste maanden schommelt het aantal wachtenden, met in januari 2024 een daling. Kijkend naar de trend over de lange termijn, dan is er een stijgend aantal wachtenden in de Wlz te zien.

 

Wachtende ggz

De Treeknorm voor de aanmeldwachttijd is vier weken. Er is te zien dat de Treeknorm voor alle hoofddiagnosegroepen overschreden wordt. De hoogste wachttijd is voor de restgroep. Hieronder valt onder andere transgenderzorg. Van deze zorg is bekend dat de wachttijden vaak veel langer zijn dan bij andere diagnoses.

Bron en meer lezen: NZa