Strengere regels winstuitkering in de zorg

door | feb 4, 2025 | Algemeen

Winstuitkering in de zorg is verboden voor aanbieders van intramurale zorg, maar toegestaan voor hun onderaannemers en voor aanbieders van extramurale zorg. Op 29 januari 2025 is het wetsvoorstel Wet integere bedrijfsvoering zorgaanbieders (Wibz) bij de Tweede Kamer ingediend.

In het wetsvoorstel zijn er voorwaarden geïntroduceerd voor de winstuitkering door onderaannemers en extramurale aanbieders. Als aanbieders winst willen uitkeren, moeten ze aan deze eisen voldoen. De Wibz heeft als doel om niet-integere zorg- en jeugdhulpaanbieders “aan te pakken en zoveel mogelijk uit de zorg te weren”. Of de wet deze impact zal hebben, is de vraag. De Wibz zal in ieder geval aanzienlijke gevolgen hebben voor de zorgsector en extra administratieve lasten met zich meenemen.

Uit het door SPOT uitgevoerde onderzoek onder haar leden, 110 kleinschalige thuis- en woonzorginstellingen, concluderen wij dat winstuitkering belangrijk is voor het aanbieden van goede en betaalbare zorg. Er moeten redelijke voorwaarden worden gesteld aan het uitkeren van winst door zorgaanbieders.

Lees het volledige standpunt van SPOT over winstuitkering in de zorg.

Voorwaarden winstuitkering

  1. Kwaliteit van zorg op orde: Er mag geen maatregel van de IGJ of de NZa tegen de zorgaanbieder zijn opgelegd (door het niet naleven van de Wkkgz en/of overtreden van de Wmg-verplichtingen).
  2. Cliënttevredenheid: Er moet een onafhankelijk onderzoek hebben plaatsgevonden en dit moet openbaar zijn gemaakt (max. twee jaar geleden).
  3. Bestuur en toezicht zijn akkoord: Er is goedkeuring nodig van het bestuur en de interne toezichthouder.
  4. Geen nadeel kwaliteit van zorg: Er moet redelijkerwijs te voorzien zijn dat winstuitkering niet ten koste gaat van de kwaliteit en continuïteit van de te verlenen zorg.
  5. Geen nadeel schuldeisers: Het is redelijkerwijs te voorzien dat de zorgaanbieder na de winstuitkering opeisbare schulden kan blijven voldoen.
  6. Financiële huishouding op orde: Met vereisten voor verschillende financiële ratio’s zoals: de EBITDA(R)-marge (≥ 4) en rentabiliteit (≥ 2%) in de afgelopen drie boekjaren. Daarnaast ook een currentratio (≥ 1,2) en een weerstandsvermogen (≥ 15%). 

Bron: Bas van Schelven, Zorgvisie